SAN czy NAS o co chodzi? Co wybrać? Jak odzyskać dane w razie awarii?
- RAID Recovery Lab
- Wiedza
SAN
Storage Area Network, to system oferujący sieciowy dostęp do danych, które są zapisane na urządzeniu i kontrolowane za pomocą bloków. San dzieli dostępny obszar na jednostki logiczne LUN,
do których przypisane są bloki danych z których użytkownik może tworzyć woluminy. Dzięki rozproszonemu systemowi w łatwy sposób można zarządzać wielkością woluminów oraz dynamicznie przypisywać im nowe przestrzenie w razie potrzeby.
Za pomocą wewnętrznego oprogramowania wystawiane są dla użytkowników przestrzenie przeważnie po protokole iSCSI, którego główną zaletą jest możliwość wykorzystania bieżącej infrastruktury sieciowej, choć zaleca się używanie przełączników sieciowych ze wsparciem dla iSCSI.
Stosowanie blokowego systemu zarządzania danymi sprawia, że użytkownik może sformatować wystawiony wolumin dowolnym systemem plików, a zarządzanie spójnością danych oraz systemem plików leży po stronie użytkownika. Od strony użytkownika zasoby wyglądają jak zwykły dysk podłączony do komputera
W wielu przypadkach do używania SAN potrzebna jest specjalna infrastruktura sieciowa co ma też swoje zalety polegające głównie na rozdzieleniu ruchu sieciowego. Serwery SAN są często również używane do uruchamiania wirtualnych środowisk.
SAN jest wykorzystywany głównie w firmach ze względu na koszty wdrożenia.
NAS
Network Attached Storage to powszechnie znane rozwiązania pamięci masowych udostępniających swoje zasoby po sieci. Największą zaletą NAS jest prostota i uniwersalność. W odróżnieniu od SAN to serwer NAS zarządza systemem plików oraz rozkładem i dostępem do danych. Zasoby udostępniane są jako woluminy sieciowe, a użytkownik nie musi się martwić o zarządzanie systemem plików czy ich spójnością. To wszystko odbywa się po stronie serwera.
Serwery NAS są powszechnie wykorzystywane w firmach jak i domach . Łączą bezpieczeństwo danych z łatwością obsługi i dostępnością. Są to urządzenia bardzo intuicyjne w obsłudze. Do najbardziej popularnych należą serwery QNAP, SYNOLOGY, ZYXEL
Co wybrać NAS czy SAN?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi i wszystko zależy od planów, budżetu jakim dysponujemy oraz od wiedzy działu IT, który będzie wdrażał i administrował naszymi zasobami. Na pewno należy też brać pod uwagę koszty utrzymania infrastruktury.
Jak odzyskać dane z serwera NAS i SAN?
Odzyskiwanie danych to nie jest proste zadanie. Należy zawsze brać pod uwagę fakt aby nic więcej nie popsuć. Podstawowym celem w profesjonalnym odzyskiwaniu danych jest zabezpieczenie tego co się da oraz jak najszybsza naprawa uszkodzonych nośników i poskładanie tego w wirtualnych warunkach, aby klient jak najszybciej uzyskał dostęp do swoich plików. Na pewno cena odzyskania danych z serwerów SAN będzie większa niż z NAS ze względu na skomplikowane systemy zarządzania blokami danych.