Jak odzyskać dane z uszkodzonej macierzy RAID?
- RAID Recovery Lab
- Wiedza

Na pytanie „ Jak odzyskać dane z macierzy RAID” nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Aby w ogóle rozważać samodzielne odzyskiwanie danych z macierzy należy odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania:
- Jak ważne są moje dane?
- Co się stanie jeśli podczas samodzielnego odzyskiwania coś więcej się popsuje?
Są to niezmiernie ważne pytania ponieważ w nasze ręce często trafiają macierze RAID, które uległy uszkodzeniu, a informatycy tylko pogorszyli sprawę. Z każdym rokiem ilość takich zleceń rośnie głównie za sprawą internetu, dostępności różnej maści poradników i osób kreujących się w internecie na ekspertów, bo raz czy dwa udało im się w prosty sposób coś odzyskać lub naprawić.
Podchodząc do tematu odzyskiwania danych z macierzy RAID należy przede wszystkim brać pod uwagę, że nigdy nie można pracować na oryginalnych dyskach. I nie ma tu znaczenia czy do utraty danych doszło w wyniku awarii kontrolera RAID, błędów logicznych czy uszkodzenia dysku lub wypadnięcia dysku z macierzy. O tym nikt nie myśli do czasu, aż dojdzie do tragedii zrobi się większy problem. Najczęściej popełniane błędy to:
- Próba odbudowy macierzy RAID na uszkodzonych dyskach
- Wymiana nie tego dysku co potrzeba w macierzy RAID w uszkodzonym stanie (corrupted)
- Przerwanie procesu zanim się dokończy
- Nadmierne obciążenie macierzy podczas jej odbudowy
- A nagminny jest stan w którym nie ma aktualnej kopii zapasowej.
Wiele macierzy RAID pracuje w serwerach baz danych, Serwerach NAS, Serwerach wirtualnych maszyn czy SAN. Są to urządzenia na których często stoją całe firmy lub większość ich zasobów. Zrozumiała w tej sytuacji jest presja, aby jak najszybciej uruchomić uszkodzoną macierz RAID, bo firma nie może pozwolić sobie na przestoje.
Lepiej zapobiegać niż….
W całej tej sytuacji największym problemem wielu firm jest brak jasnej polityki tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi a także procedur na wypadek awarii. W wielu przypadkach nadzór nad infrastrukturą powierza się firmie zewnętrznej, aby jak najbardziej ograniczyć koszty IT. Outsourcing ma niewątpliwie wiele zalet, ale też i wady. Główną wadą jest właśnie to ograniczanie kosztów, które w Polskich warunkach jest niestety nazbyt przesadne.
Wielokrotnie odzyskiwaliśmy dane firm zajmujących się dużymi projektami, których wartości sięgają dziesiątek milionów złoty i wysłuchiwaliśmy pretensji na zaniedbania informatyków. Jak się okazywało przy budżetach jakie były przeznaczane na obsługę IT naprawdę nie wiele można było zrobić, nie mówiąc już o bieżącym nadzorze. Wile firm nie rozumie, że tak naprawdę dobry dział IT powinien dbać o to aby użytkownicy nawet nie wiedzieli, że on istnieje i nie musieli korzystać z jego usług. To niestety wymaga bieżącego nadzoru, konserwacji i wymian sprzętu czyli pieniędzy.
Wracając jednak do tematu odzyskiwania danych z uszkodzonych macierzy RAID najważniejsze co należy zrobić na początku to zbadać problem i postawić odpowiednią diagnozę. Bez doświadczenia, bo przecież działy IT czy firmy zewnętrzne nie mają doświadczenia w odzyskiwaniu danych jest to niezmiernie trudne, a wręcz nie możliwe. Z tego względu tak często dochodzi do dodatkowych problemów przy samodzielnym odzyskiwaniu danych z uszkodzonych macierzy RAID lub podczas prób ich naprawy.
Inaczej bowiem należy podejść do odzyskiwania danych z macierzy RAID 5 w której wypadnie nam jeden dysk a inaczej gdy tych dysków w złym stanie jest więcej. Inne procedury będą brane pod uwagę dla RAID 6 a inne dla RAID 0 lub 1. Jeszcze inne należy zastosować dla małej macierzy składającej się z kilku dysków niż z kilkudziesięciu.
Ogromna ilość uszkodzonych macierzy tak naprawdę ma problemy z wieloma dyskami mimo tego, że raportuje awarię tylko jednego.
Dzieje się tak ze względu na to, iż wszystkie dyski macierzy RAID mają ten sam przebieg i taki sam stopień zużycia. Jako że elektronika dysku twardego to tak naprawdę mikrokomputer, który ma procesor i ram, do którego dysk ładuje niezbędne informacje podczas rozruchu, po wyłączeniu macierzy może się okazać, że większa ilość dysków już się nie zgłasza.
Utrzymanie macierzy w dobrym stanie jest niestety kosztowne. Dedykowane dyski do macierzy DELL, HP, czy Netapp są bardzo drogie i wiele firm rezygnuje z ich wymiany utrzymując macierz w stanie zdegradowanym aż przestanie kompletnie działać.
Podsumowując. Naprawdę tanim i w stu procentach skutecznym sposobem na szybkie odzyskanie danych z uszkodzonej macierzy jest posiadanie aktualnej kopi zapasowej. O tym zapomina wiele firm, co niestety kończy się kosztownymi usługami oraz przestojami.
W razie awarii macierzy zapraszamy do naszej firmy na bezpłatną wycenę. Teoretyczna oszczędność kosztów na profesjonalne usługi może okazać się jeszcze droższa.