WD My Book Duo - odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0, RAID1
- RAID Recovery Lab
- Blog
WD My Book Duo to macierz RAID firmy Western Digital z interfejsem USB, która przeważnie wykorzystywana jest do zwiększenia pojemności. Odzyskiwanie danych z WD My Book Duo to przeważnie odbudowa macierzy RAID 0, choć czasem zdarza się, że klient zmieni konfigurację na RAID 1.
W nasze ręce każdego roku trafiają dziesiątki takich urządzeń. W większości z nich po awarii dysków nie ma dostępu do danych, choć zdarzają się również inne usterki lub wypadki powodujące utratę danych. Do najczęściej spotykanych należą:
- Uszkodzone dyski w wyniku zużycia
- Skasowane dane przypadkowo lub celowo ( np. przez zwalniających się pracowników)
- Błędne podłączenie zasilania np 19V z zasilacza od laptopa zamiast 12V
- Upadki macierzy ze stołu lub innych miejsc
- Awarie firmware -u dysków
Nasza skuteczność w odzyskiwaniu danych z WD My Book duo jest dość duża i wynosi ponad 95%. Kolejne 5% to niepełne odzyski danych lub brak możliwości wykonania zlecenia ze względu na bardzo duże uszkodzenia zainstalowanych dysków.
Do naszego laboratorium w Warszawie przysyłane są tego typu urządzenia z całej Polski, w tym z Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia czy innych mniejszych miejscowości. Poniżej opiszemy 2 najciekawsze zlecenia z ostatnich miesięcy
1. Macierz RAID 0 składająca się z dwóch dysków WD RED 2 TB, dająca łącznie 4 TB użytkowej pojemności klientowi, trafiła w nasze ręce ze Słupska. klient początkowo sam próbował odzyskać dane posiłkując się poradami z forum internetowego. Wypróbował chyba wszystkie zalecenia jakie mógł znaleźć w internecie oraz na wspomnianym forum w tym ze skanowaniem dysku różnej maści programami, które teoretycznie miały je naprawić. W konsekwencji jeden z dysków przestał zgłaszać się w komputerze, a drugi miał bardzo dużo Bad Sectorów w obszarze od 1,5 do 1,7 TB powierzchni.
Gdy dyski trafiły w nasze ręce poprosiliśmy o wyjaśnienie klienta i opisanie sytuacji co się z tym działo. Po rozmowie przystąpiliśmy do wyceny i po zaakceptowaniu kosztów do odzyskiwania danych.
Po doborze odpowiednich głowic do pierwszego dysku udało się go praktycznie w całości zabezpieczyć. Kopia drugiego dysku zawierała niestety braki wynikające z fizycznego uszkodzenia powierzchni talerzy. Na szczęście dla klient w uszkodzonym obszarze była niewielka ilość danych i po wirtualnej odbudowie macierzy 97% plików klienta udało się odzyskać.
2. Macierz była to RAID 1 2x4TB, na której znajdowały się zdjęcia fotografa z okolic Radomia. Były tam zdjęcia z wesel oraz chrzcin a także trochę innych zleceń. Podczas pracy ktoś zaczepił o kabel zasilania i macierz spadła ze stołu na komputer po czym wylądowała na podłodze. Dysk od razu przestał się zgłaszać w komputerze klienta a nawet podpinany pod inne laptopy nie dawał dostępu do danych.
Po sprawdzeniu dysków w naszym serwisie okazało się, że w jednym i drugim dysku uszkodziło się część głowic. Po oprogramowaniu firmware-u dysków wykopiowaliśmy dane z obu dysków. Jako, ze dyski pracowały w RAID 1 mogliśmy stworzyć obraz całości który dał praktycznie 100% danych klienta.
Posiadanie kopii zapasowej w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne. W razie awarii zalecamy wyłączenie urządzenia i dostarczenie go do profesjonalnego laboratorium odzyskiwania danych. Do większości zleceń i tak nie da się znaleźć w internecie prostych i tanich rozwiązań, ponieważ do pracy z dyskami na poziomie serwisowym potrzebne jest drogie i profesjonalne oprogramowanie. Naprawa uszkodzonego dysku jest i tak nie możliwa, a w profesjonalnych firmach większość dysków uruchamia się na poziomie serwisowym tylko do odzyskania danych.