Porady internetowe na temat „jak odzyskać dane z macierzy RAID za darmo?”
- RAID Recovery Lab
- Blog
Szeroki dostęp do internetu sprawił, że każdy kto ma choć trochę jakiejkolwiek wiedzy kreuje się na eksperta ze wszystkiego. Przeglądając polskie i zagraniczne strony znalazłem wiele poradników na temat jak odzyskać dane z uszkodzonej macierzy RAID przy pomocy darmowych programów do odzyskiwania danych lub Linuxa.
Tak jest to możliwe ale czy nazwiemy to odzyskiwaniem danych, a może są to poradniki jak utworzyć wirtualną macierz i skopiować z niej dane. Nie byłoby jednak to chwytliwe ponieważ profesjonalne usługi tego typu są przeważnie kosztowne i ludzie oraz informatycy szukają darmowych rozwiązań, autorzy tych poradników używają chwytliwych tytułów bo to napędza odwiedziny.
Wiele takich macierzy trafia później w nasze ręce z różnymi dodatkowymi usterkami wynikającymi z prostych błędów jakie popełniają użytkownicy. Do najczęstszych należą:
- Odbudowa macierzy przy użyciu dysków, które są w bardzo słabym stanie lub wręcz uszkodzone co prowadzi do rozsynchronizowania macierzy
- Błędna konfiguracja Linuxowego mdadm co prowadzi do wykasowania metadanych oraz często do utraty wszystkich danych na dyskach macierzy
- Wybranie do odbudowy macierzy uszkodzonych dysków zamiast sprawnych
- I wiele innych mniejszych lub większych błędów, które ostatecznie podnoszą rachunek za odzyskanie danych dwu lub nawet trzy krotnie.
Tak naprawdę wiele z tych internetowych poradników czy podpowiedzi na forach internetowych to takie betonowe koła ratunkowe. Doszło już do tego, że nawet na stronach marketów z elektroniką użytkową czy na portalach aukcyjnych znajdują się poradniki jak odzyskać dane :-)
Samodzielne odzyskiwanie danych vs profesjonalne usługi
Wiele osób, które próbują swoich sił w odzyskiwaniu danych jest z góry skazana na porażkę. Brak doświadczenia, brak miejsca na kopie dysków, brak oprogramowania do naprawy dysków oraz brak zabezpieczeń przed zapisem na nośnikach z których odzyskiwane są dane powoduje, że nawet najdrobniejszy błąd prowadzi do katastrofy. Niemal każdego dnia mamy po kilka wizyt z problemami podobnego typu.
Samodzielne działania często również sprowadzaj się do wymiany uszkodzonych dysków w macierzy i próby jej odbudowy. O błędach jakie popełniają użytkownicy w takich sytuacjach można by napisać grubą książkę.
Profesjonalne usługi odzyskiwania danych to przede wszystkim:
Doświadczenie – każdy przypadek jest inny, ale mając ponad 20 lat pracy ze zleceniami odzyskiwania danych możemy zagwarantować, że już po opisie problemu i wstępnej analizie, zostaną wdrożone niezbędne procedury, które przede wszystkim są ustawiane na to, aby minimalizować ryzyko zmian na dyskach klienta. Podstawowa zasada jakiej przestrzegamy to nigdy nie pracuj na oryginalnych nośnikach klienta.
Przestrzeń na dane – dysponujemy setkami TB miejsca na obrazy dysków klientów oraz ich dane. W razie potrzeby możemy wykonać nie jedną a nawet dwie lub trzy kopie dysków aby pracując na nich móc w razie problemów wrócić do oryginalnej zawartości.
Profesjonalne zabezpieczenia – podłączając dysk klienta musimy mieć pewność, że jest on chroniony przed zapisem. Używając darmowych programów czy Linuxa mamy pewność, że tak nie jest, o czym przekonał się już nie jeden nasz klient.
Profesjonalne programy – Używamy najlepszych na świecie programów, które często kosztują mały majątek. Nie łudźmy się nikt za darmo lub za kilkaset złotych nie sprzeda programu który poradzi sobie z problemami odzyskiwania danych ze współczesnych macierzy RAID.
Nigdy nie włączaj sprzętu klienta – to kolejna zasada w profesjonalnych usługach odzyskiwania danych z macierzy RAID. Przed wykonaniem kopii dysków nikt o zdrowych zmysłach nie włączy uszkodzonej macierzy, co niestety często czynią informatycy czy użytkownicy domowych serwerów NAS, a po wymianie jednego dysku i próbie naprawy macierzy okazuje się, że następny lub nawet kilka dysków ulega uszkodzeniu.
Jeśli więc chodzi o samodzielne odzyskiwanie danych to musimy sobie powiedzieć wprost – porady internetowe nigdy nie zastąpią doświadczenia. Przy małych macierzach RAID stosowanych często w domowych serwerach NAS Synology czy QNAP cena usług przeważnie nie jest zbyt wysoka. Przy większych macierzach dużych pojemności koszty siłą rzeczy rosną, ale wiele usług udaje się wykonać w rozsądnych pieniądzach pod warunkiem, że macierz jest dostarczona do serwisu bez podejmowania prób jej naprawy.