Odzyskiwanie danych
- RAID Recovery Lab
- Usługi
Nasza oferta na odzyskiwanie danych obejmuje nie tylko macierze RAID, ale również dyski twarde, dyski SSD, karty pamięci, pendrive czy inne urządzenia.
Odzyskiwanie danych to proces którego celem jest przywrócenie dostępu do plików użytkownika i w zależności od sytuacji wykorzystywane są różne metody naprawy uszkodzonych urządzeń.
Jak wygląda proces odzyskiwania danych
Cały proces rozpoczyna się od diagnozy. W zależności od sytuacji i rodzaju uszkodzenia podejmowane są odpowiednie procedury w celu naprawy dysku lub korekcji jego firmware -u.
Odzyskiwanie danych z dysków twardych:
W dyskach twardych ATA, SATA, SAS występują głównie 3 rodzaje uszkodzeń:
Uszkodzenia elektryczne dysków twardych zdążają się dość często. Wiele z nich udaje się naprawić a dane odzyskać
Uszkodzenia firmware -u również występują dość często i są mylone przez mało doświadczone serwisy komputerowe z uszkodzeniami mechanicznymi lub elektrycznymi. Szczególnie często takie pomyłki występują w dyskach Seagate SSHD oraz w niektórych modelach dysków WD oraz Toshiba.
Uszkodzenia mechaniczne dysków to ponad połowa wszystkich zleceń na odzyskiwanie danych. Najczęściej występują w dyskach przenośnych i dyskach z laptopów, choć zdarzają się też problemy w dyskach do komputerów stacjonarnych i serwerów.
Ogólna skuteczność odzyskiwanie danych z dysków twardych spadła w ostatnich latach do 95% za sprawą częstych ingerencji niedoświadczonych osób. Dyski to bardzo delikatne urządzenia a mimo to często zdarza się, że klienci przynoszą układanki z których nic nie da się zrobić.
Kolega informatyk czy zaprzyjaźniony serwis komputerowy to nie miejsce gdzie powinno się powierzać nasze cenne dane. W całej Polsce jest tylko kilka firm, które profesjonalnie zajmują się odzyskiem danych. Część z nich jak nasza oferuje bezpłatną wycenę. Pełną ofertę znajdą Państwo na stronie Centrum Odzyskiwania Danych
Odzyskiwanie danych z dysków SSD:
Dyski SSD na stosowane są już niemal we wszystkich urządzeniach komputerowych. Nasza oferta na odzyskiwanie danych z dysków SSD obejmuje pełen zakres usług. Odzyskujemy dane z dysków SATA do laptopów i komputerów oraz PCIE NVME i dysków do serwerów i macierzy RAID.
Dawniej dane z dysków SSD odzyskiwało się z pomocą metody CHIPOFF polegającej na sczytaniu zawartości pamięci do komputera i ułożeniu jej w odpowiedni sposób. Jako, że w obecnie produkowanych dyskach dane są szyfrowane przez kontroler obecne procedury odzyskiwania danych wymagają bardzo profesjonalnych rozwiązań i są skorelowane z modelem dysku, procesora i wersji oprogramowania. Pełna oferta na odzyskiwanie danych z dysków SSD oraz lista dysków z których można obecnie odzyskać dane znajduje się na stronie: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd-naprawa-dyskow-ssd/ oraz https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd-nvme-pcie/ , a tu można poczytać o zalecanym wykorzystaniu dysków SSD w macierzach RAID.
Odzyskiwanie danych z kart pamięci i Pendrive
W nasze ręce często trafiają również karty pamięci i przenośne pamięci USB. W wielu przypadkach odzyskiwanie danych z takich urządzeń wiąże się z użyciem pracochłonnej i kosztownej metody CHIPOFF. Jak już wyżej pisaliśmy, polega ona na sczytaniu surowej zawartości pamięci i ułożeniu jej w odpowiedni sposób. Wymaga to bardzo dużego doświadczenia oraz jest bardzo pracochłonne. Większość z obecnie produkowanych urządzeń ma bardzo słabej jakości kości pamięci co stwarza wiele problemów w procesie korekcji błędów.
Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych i zewnętrznych
Dyski przenośne USB oraz zewnętrzne stanowią dość duży procent naszych usług. Najczęściej w nasze ręce trafiają dyski Seagate, WD, Lacie, Adata oraz Toshiba.
Większość tych urządzeń ma problemy mechaniczne, a wynika to z ich specyfiki użytkowania. Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych i zewnętrznych wiąże się przeważnie z doborem i wymianą odpowiednich głowic. Wymiana głowic w dysku wymaga znalezienia odpowiednio skalibrowanych, takich które będą pasowały do ścieżek zapisanych na talerzy magnetycznym. To właśnie z tego powodu wiele osób, które same zabierają się za odzyskiwanie danych tworzą dodatkowe problemy. Nie mają one sprzętu pozwalającego na sprawdzenie kalibracji głowic ani narzędzi pozwalających na ich wymianę, nie wspominając już o specjalnym czystym pomieszczeniu.
Jeśli mają Państwo jakieś problemy z dostępem do danych zapraszamy do nas na bezpłatną analizę i wycenę.