Dyski SSD w macierzach RAID
- RAID Recovery Lab
- Blog
Od momentu gdy pierwsze dyski SSD trafiły na rynek wiele się zmieniło. Wzrosła dostępność i pojemność dysków oraz spadła cena. Wiele osób zaczęło się więc zastanawiać nad użyciem dysków SSD w macierzach RAID.
Użycie dysków SSD w macierzach RAID ma kilka zalet:
- Zwiększa bezpieczeństwo pod warunkiem użycia dobrych dysków
- Zwiększa zasadniczo szybkość przesyłu danych
- Zmniejsza zużycie prądu
Ma też kilka wad:
- Zwiększa awaryjność szczególnie przy użyciu tanich dysków SSD
- Ogranicza pojemność
- Znacznie podnosi koszty za 1TB powierzchni
- Stwarza wiele problemów podczas odzyskiwania danych z macierzy opartych o SSD
Zastanawiając się nad wyborem dysków do macierzy RAID warto rozważyć kila tematów.
Jako że dyski SSD są odporne na uszkodzenia mechaniczne ponieważ nie mają mechanicznych części szturmem zdobyły uznanie szczególnie w rozwiązaniach mobilnych jak laptopy. Macierze RAID są jednak urządzeniami stacjonarnymi więc ilość uszkodzeń mechanicznych typowych np. w dyskach przenośnych lub dyskach z laptopów jest znacznie mniejsza. Argument ten jest więc mniej ważny podczas naszych rozważań.
Dyski SSD mają ograniczone ilości zapisów na komórkę. Choć dobre dyski SSD wykorzystują mechanizmy balansowania zużycia komórek pamięci należy pamiętać że macierze RAID 5 czy RAID 6 które często budują sumy kontrolne mają znaczny wpływ na zużycie dysków. Jeśli dołożymy do tego mniejsze pojemności dysków SSD w stosunku do HDD może się okazać, że zapchane danymi dyski SSD wcale nie będą mniej awaryjne pracując w macierzach RAID.
Kolejnym problemem w użyciu dysków SSD w macierzach RAID może być TRIM o czym pisaliśmy na naszym blogu https://www.xdr.pl/blog/blog/27/jak-odzyskac-skasowane-dane-z-dysku-ssd-i-co-to-jest-trimm . W wielkim skrócie po usunięciu danych, komórki w których były przechowywane są automatycznie czyszczone więc w razie błędów użytkowników może zajść konieczność odtworzenia ich z kopii zapasowych, a jeśli ich nie ma zostaną utracone na zawsze.
Warto jednak rozważyć wykorzystanie macierzy hybrydowych gdzie dane są przechowywane na dyskach twardych a dyski SSD wykorzystuje się jako cash do szybkiego zapisu plików po czym w wolej chwili są one kopiowane do docelowej macierzy RAID.
W nasze ręce trafia dość dużo macierzy RAID opartych o dyski SSD, które uległy uszkodzeniu. Zdarza się, że potrafią się w jednym czasie uszkodzić 2 lub 3 dyski a nawet podczas rekonstrukcji macierzy, gdy przepisywane są bardzo duże ilości danych potrafią uszkodzić się wszystkie dyski SSD.
Jeśli nasza praca wymaga wyjątkowej szybkości dostępu do danych dyski SSD stają się nie zastąpione. Należy jednak pamiętać, że mają one swoje ograniczenia.
Do profesjonalnych konstrukcji stosowane są specjalne dyski SSD SAS lub NVME, które kosztują kilka razy więcej niż powszechnie dostępne na rynku.
Do powszechnego użytku, z naszego doświadczenia, możemy polecić dyski SSD Samsung oraz stanowczo odradzić wszystkie tanie dyski jak: GOODRAM, SiliconPower, AMD czy inne oparte o mniej odporne pamięci.