Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 6
- RAID Recovery Lab
- Usługi
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 6 znajduje się w naszej ofercie na równi z innymi usługami. Choć macierze RAID 6 nie należą do bardzo awaryjnych, zdarza się jednak, że dochodzi do problemów, których nie da się bez odpowiedniej wiedzy rozwiązać.
Macierze Raid 6 są często stosowane w dużych serwerach lub NAS -ach oraz San -ach. Administratorzy, którzy mają największe doświadczenie, jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych, doskonale wiedzą, że dyski talerzowe używane do przechowywania danych potrafią uszkodzić się w podobnym czasie. Szczególnie jeżeli są wytworzone przez tego samego producenta i pochodzą z tej samej serii. Dlatego coraz częściej wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie RAID 5 na wypadek uszkodzenia nie jednego, ale dwóch dysków w tym samym czasie.
Poziom szósty jest bardzo zbliżony do RAID 5 ideą działania i konstrukcją. W RAID 5 Dane, na minimum trzech dyskach, dzielone są na „paski” i dystrybuowane równomiernie na wszystkich dyskach fizycznych , w przeplocie. Paski składają się na „wiersze”, a do każdego „wiersza” wyliczany jest blok parzystości, zapisywany na innym dysku.. Dlatego traci się pojemność jednego dysku w tej konfiguracji na dane parzystości.
W RAID 6, natomiast wyliczane są dwa paski z sumami kontrolnymi. RAID6 można stworzyć z minimum 4 dysków, gdzie (N-dysków – 2)*P-pojemność. Gdzie pojemność dwóch jest tracona na dane sum kontrolnych. To jest właśnie największa zaleta RAID 6 – odporność na awarię nawet dwóch dysków. Czyli to poziom RAID, w którym odczyty i zapisy na wszystkich dyskach logicznych, mogą przebiegać bez zakłóceń, mimo uszkodzenia dwóch dowolnych dysków fizycznych jednocześnie.
RAID 6 nie posiada spadków wydajności przy odczycie, natomiast notuje spore spadki przy zapisie danych (w stosunku do RAID5) z powodu wymagających obliczeń bloków parzystości.
Obliczenia sum kontrolnych muszą być dokonywane za każdym razem, kiedy zapisywane są na macierzy jakiekolwiek dane. Przy odczycie danych, nie są przetwarzane sumy kontrolne.
Korzyści wynikające z konfiguracji RAID 6 widać jak na dłoni. To podwójne zabezpieczenie w przypadku awarii dwóch dysków. Pozwala to pracować macierzy RAID z pełną wydajnością , nawet przy awarii jednego dysku, co daje administratorowi więcej czasu na wymianę dysku i przebudowę macierzy. Można wtedy ja odbudować, kiedy jest najmniej obciążona (np. w nocy). Nie trzeba się spieszyć, gdyż nawet z uszkodzonym dyskiem, system nie jest narażony na potencjalną utratę danych. (Chroni go jeszcze jeden nadmiarowy dysk). Dlatego RAID6 warto stosować do bardziej krytycznych aplikacji.
Niestety nie należy zawierzać RAID 6 w stu procentach, gdyż nie raz zdarzało nam się odzyskiwać dane z macierzy, gdzie uszkodziło się na raz trzy lub nawet cztery dyski. W praktyce awaria więcej niż dwóch dysków może się zdarzyć częściej niż może się wydawać. Wtedy konieczny jest odzysk danych, mimo zdublowanych zabezpieczeń. Często zdarza się też nieumyślne skasowanie czy zmanipulowanie danych. A W przypadku szyfrowania, tracimy dostęp do danych bezpowrotnie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście backup, ale nie przechowywany na dyskach macierzy, gdyż jej degradacja uniemożliwi dostęp również do niego. Porządny backup powinien być zawsze na zewnątrz systemu. Dostępny zawsze i umożliwiający powrót do określonego punktu czasowego.
W razie awarii macierzy RAID 6 zapraszam do nas na bezpłatną wycenę.