Jak odzyskać dane z macierzy RAID z pomocą Raid Recovery Lab?
- RAID Recovery Lab
- Wiedza
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID jest przeważnie pracochłonne i dość kosztowne. Wiele też zależy od stanu macierzy oraz od zachowania administratora zaraz po awarii. Rozważmy więc najpierw:
Dlaczego dochodzi do awarii macierzy RAID?
W wielu przypadkach do awarii macierzy RAID dochodzi z powodu nadmiernego zużycia dysków. Jako, że dyski w macierzach RAID pracują przeważnie 24 godziny na dobę ich zużycie jest równomierne. Gdy dochodzi do awarii przeważnie kilka dysków z macierzy jest już w bardzo złym stanie lub wręcz jest uszkodzona. Zależnie od konfiguracji macierzy awaria nawet jednego dysku dla RAID 0 lub 2 lub więcej dla RAID 1, RAID 5 lub RAID 6 może spowodować zablokowanie macierzy i dostęp do danych staje się niemożliwy
W wielu przypadkach użytkownicy wybierają serwery NAS np.: QNAP, Synology, Western-Digital, Netgear z macierzami RAID ponieważ są przeświadczeni o niezawodności i bezpieczeństwie tych urządzeń. To prawda NAS -y szczególnie w RAID 1, RAID 5 lub RAID 6 są bardzo bezpieczne ale nie zwalania to użytkownika przed wykonywaniem kopii zapasowych. Bezpieczeństwo naszych danych jest więc do czasu aż nastąpi jakaś większa awaria.
Po kilku latach bezustannej pracy dyski się po prostu zużywają. Zużyją się tak samo dyski twarde jak i dyski SSD, co w konsekwencji prowadzi do awarii macierzy RAID.
Co to jest macierz RAID?
Aby zrozumieć jak odzyskać dane z macierzy RAID warto zapoznać się z ich działaniem:
RAID 0 – to macierz zbudowana z przynajmniej dwóch dysków podzielonych na bloki i złączonych w jedną całość. Dzięki temu zapis i odczyt następuje równolegle na wszystkich dyskach więc jest to bardzo szybki e rozwiązanie.
RAID 1 – to połączenie minimum dwóch dysków równolegle bez żadnych podziałów. Pliki zapisywane są na wszystkich dyskach jednocześnie tworząc z automatu kopie. Tracimy powierzchnię dysków ale zyskujemy bezpieczeństwo
RAID 5 – to połączenie minimum trzech dysków podzielonych na bloki przy czym powierzchnia jednego dysku przeznaczona jest na sumy kontrolne. Dzięki temu z całej macierzy tracimy powierzchnię jednego dysku ale zyskujemy bezpieczeństwo w przypadku awarii jednego nośnika
Opisaliśmy w wielkim skrócie działanie najpopularniejszych macierzy RAID. Zastanówmy się więc co będziemy potrzebowali aby odpowiedzieć na następne pytanie.
Jak odzyskać dane z macierzy RAID gdy dojdzie do awarii?
Aby odzyskać dane z macierzy RAID należy przede wszystkim mieć duże doświadczenie. Do takich zleceń wykorzystuje się wiele różnego rodzaju profesjonalnych programów. Należy mieć też laboratorium, w którym skutecznie można naprawić uszkodzone dyski. Gdy mamy do czynienia z uszkodzona macierzą RAID, zaraz po naprawie uszkodzonych dysków musimy odtworzyć ich kolejność – co nie zawsze jest takie proste. Kolejna sprawa to znalezienie wielkości bloków macierzy oraz ich przesunięć względem siebie. Te dwie ostatnie czynności czasem sprawiają wiele trudności. Ze względu na to, że na rynku występuje wielu producentów kontrolerów macierzy RAID oraz mamy do czynienia z rożnymi wielkościami dysków sama wielkość bloku może się zawierać w przedziale od 512 Bajtów do kilku MB. To wszystko trzeba sprawdzić na etapie odzyskiwania danych.
Programy do odzyskiwania danych z macierzy RAID
Na rynku jest dostępnych trochę darmowych i płatnych rozwiązań, ale niestety w wielu przypadkach nie radzą sobie one ze współczesnymi konstrukcjami. Tak naprawdę większość parametrów macierzy RAID w profesjonalnych usługach odtwarza się analizując surową zawartość dysków w HEX, po czym przy użyciu specjalistycznych programów, które kosztują dziesiątki tysięcy zł składamy wirtualnie w całość.
Kolejny etap to analiza spójności danych oraz odtworzenie systemów plików co przy współczesnych macierzach których pojemności sięgają dziesiątek a nawet setek TB nie jest takie proste.
Nasza oferta na odzyskiwanie danych z macierzy RAID
W naszych usługach znajdą Państwo wszystko co jest konieczne do odzyskania danych. Nasze laboratorium jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne do naprawy dysków twardych, odzyskiwania danych z dysków SSD, oraz analizy spójności danych. Posiadamy również ogromne doświadczenie jako, że tematem odzyskiwania danych zajmujemy się od 1997r. Z każdym problemem zapraszamy na bezpłatną wycenę i gwarantujemy, że odzyskamy dane albo klient nic nie zapłaci.
Zdarzało na się nawet stawiać całe środowiska w naszym laboratorium, aby przeprowadzić badania nad systemami, które są tak nie typowe, że nikt się tym praktycznie nie zajmuje. Jako przykład podamy tu opisany na naszym blogu przypadek odzyskiwania danych z systemu SAN DELL Equallogic