Odzyskiwanie danych z serwera NAS
- RAID Recovery Lab
- Usługi
Odzyskiwanie danych z serwera NAS (dysku sieciowego) to temat rzeka. Są to urządzenia występujące w tak wielu modelach i konfiguracjach, że każde zlecenie jakie otrzymujemy wymaga indywidualnego podejścia.
Nasza oferta obejmuje pełen zakres usług odzyskiwania danych z serwerów NAS:
- QNAP
- Synology
- Netgear ReadyNAS i ReadyData
- WD
- Seagate
- Lacie
- Linksys
- Netapp
- Lenovo
- Zyxel
- Drobo
- D-Link
- Asustor
- Fujitsu CELVIN
- EMC DATA DOMAIN
- DELL
- HP
- IBM
Czym jest serwer NAS?
NAS to skrót od angielskiego „Network Attached Storage” - czyli sieciowa pamięć masowa. Jest to tak naprawdę komputer, o parametrach zależnych od przeznaczenia NAS, którego zadaniem jest stworzenie dla użytkowników przestrzeni dyskowej i udostępnienie jej w sieci.
Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety ale jako, że zalet jest dość dużo NAS -y szturmem podbiły zarówno domowe sieci jak i firmowe. Do głównych należą:
- Zwiększone bezpieczeństwo danych przy odpowiedniej konfiguracji
- Łatwość zarządzania zasobami
- Możliwość uruchomienia dodatkowych usług, jak www, poczta, serwer multimediów
- Zarządzanie dostępem do danych dla użytkowników
Dla małych firm serwery NAS mają jeszcze klika zalet
- można przydzielić każdemu pracownikowi łatwy i szybki dostęp do firmowych danych
- łatwą i bezproblemową wymianę pomiędzy służbowymi komputerami.
- tworzenie kopii zapasowych z firmowych komputerów, laptopów lub smartfonów.
Małe i duże NASY
Serwery NAS występują zarówno jako proste małe urządzenia konfigurwane głównie jako RAID 1 lub RAID 5, które znajdziemy w domach oraz małych i średnich firmach oraz wielodyskowe wydajne maszyny, które znajdują zastosowanie jako serwery plików w dużych, rozległych sieciach, a także jako baza do wirtualizacji.
Odzyskiwanie danych z serwerów NAS
Ogromna ilość urządzeń na rynku, jeszcze większa ilość programów wewnętrznych i kontrolerów zarządzających macierzami RAID w tych urządzeniach sprawia, że odzyskiwanie danych w razie awarii dysków serwera NAS staje się dość wymagające.
W pierwszej kolejności, aby odzyskać dane, należy przywrócić sprawność dysków serwera NAS. Gdy już to zrobimy i zabezpieczymy ich kopie należy odtworzyć parametry macierzy i odbudować wirtualny obraz całej macierzy. Kolejny etap to sprawdzenie spójności danych, co przy wykorzystaniu dużej ilości systemów plików począwszy od NTFS, exFAT, EXT2, EXT3, EXT4 a skończywszy na ZFS, BTree czy wirtualnych VMFS lub ESX nie jest wcale takie proste.
Jeśli dojdzie do awarii serwera NAS zalecamy jak najszybsze wyłączenie go oraz dostarczenie do nas na bezpłatną analizę i wycenę.