Odzyskiwanie danych z RAID Z i systemu plików ZFS
- RAID Recovery Lab
- Usługi
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID Z , RAID Z1, RAID Z2 … niesie za sobą szereg wyzwań. Mimo że macierze RAID Z są podobne w działaniu do RAD 5 czy RAID 6 ich specyficzne konstrukcje wprowadzają kolejne problemy podczas dużych awarii.
Macierze RAID Z zostały stworzone dla systemu plików ZFS. Niewątpliwą zaletą tych konstrukcji jest wzrost wydajności. Sam system ZFS ma jeszcze jedną wielką zaletę. Potrafi on za pomocą sum kontrolnych niemal w locie wykrywać i korygować błędy bloków danych.
Mimo wyjątkowej odporności na różnego rodzaju awarie ZFS w połączeniu z RAID Z nie jest w stanie uchronić użytkowników przed typowymi awariami jakie dotykają macierze RAID a są nimi:
- Awarie dużej ilości dysków
- Zaniedbania użytkowników
- Wirusy szyfrujące – ransomware
- Awarie zasilania
- Uszkodzenia kontrolerów macierzy.
Mimo tego, że RAID Z zależnie od konfiguracji wykorzystuje podobne sposoby dystrybucji danych do RAID 5 czy RAID 6, wprowadza jedną zmienną, która w procesie odzyskiwania danych dodatkowe problemy. Są nimi dynamiczne wielkości bloków korygujących a informacje o ich wielkości przechowywane są w metadanych. W związku z tym, że ZFS jest zaprojektowany jako system dynamiczny, prawidłowe odtworzenie macierzy RAID Z jest możliwe tylko jeśli metadane macierzy są nienaruszone. Należy je zabezpieczyć i przeanalizować aby odtworzyć geometrię całej macierzy.
Rodzaje macierzy RAID Z:
- RAID Z0 jest odpowiednikiem RAID 0 i nie zapewnia nadmiarowości a więc i bezpieczeństwa. Jest bardzo rzadko stosowany
- RAID Z1 to coś w rodzaju RAID 5 i pozwala na uszkodzenie jednego dysku przez co zapewnia podobny poziom bezpieczeństwa do RAID 5
- RAID Z2 Jest jakby odpowiednikiem RAID 6 i pozwala na awarię 2 dysków w jednym czasie
- RAID Z3 to wyjątkowa konstrukcja, która umożliwia wypadnięcie aż 3 dysków w jednym momencie, a macierz nadal będzie działać.
Odzyskiwanie danych z ZFS i RAID Z
System ZFS od samego początku był projektowany jako system dla dużych zbiorów danych sięgających nawet setek TB i więcej. Aby odzyskać dane z uszkodzonej macierzy RAID Z opartej o system plików ZFS należy więc dysponować dużymi pojemnościami i ilościami dysków. Są to też przeważnie kosztowne i czasochłonne zlecenia ze względu na:
- Duże ilości dysków w macierzy
- Duże ilości uszkodzonych dysków oraz zły stan pozostałych, co jest często spotykane w Polskich warunkach
- Ogromne ilości plików
- Próby napraw macierzy po awarii na uszkodzonych dyskach
- Błędy informatyków
- Potrzeba odpowiedniego sprzętu który wirtualnie odbuduje uszkodzoną macierz i pozwoli na analizę i naprawę systemu plików
Brak kopii zapasowych jest szczególnie dotkliwy w takich przypadkach. Założenia, że konstrukcje RAID Z są niezawodne są niestety błędne już na samym początku.
W razie awarii zalecamy pozostawianie macierzy w stanie w jakim doszło do uszkodzenia i nie podejmowanie prób jej naprawy lub uruchomienia. Ograniczy to z pewnością czas i koszty odzyskiwania danych. Zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę. Każde zlecenie odzyskiwania danych z macierzy RAID Z oraz systemu ZFS traktujemy priorytetowo.